درباره وبلاگ


هیئت جوانان عزادار حضرت ابوالفضل العباس(ع) محله پسکلایه کوچک واقع در شهرستان شهسوار بوده و عمده فعالیتهای این هیئت برگزاری مراسم فرهنگی و مذهبی با حضور جوانان ولائی و متدین محل و حمایت پیران و پیشکسوتان می باشد. مکان هیئت: تنکابن - پسکلایه کوچک - خیابان شهید کوهستانی- خیابان شهید بیژن حسین پور - مسجد صاحب الزمان (عج)


ورود کاربران

موضوعات مطالب

- حج
- شعر
- صفر

نويسندگان

آمار بازديد


  آنلاين : 1 نفر
  بازديد امروز : 60872 نفر
  بازديد ديروز : 32758 نفر
  بازديد ماه : 93630 نفر
  بازديد سال : 60871 نفر
  کل بازديد : 332413 نفر
  تعداد اعضا : 10 نفر
  کل مطالب : 1981
  نظرات : 69

 

 

 

تاریخچه هیئت و محله

 

محله قدیمی پسکلایه کوچک واقع در شهرستان شهسوار در 60 الی 70 سال پیش یک محله 7 خانواری بود ولی امروز به یکی از بزرگ ترین مناطق شهری شهرستان تنکابن و واقع در منطقه یک شهری تبدیل شده است . بدلیل داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب اعم از نزدیکی به مرکز شهر، داشتن زمین های وسیع ، از پتانسیل رشد و توسعه شهری بالایی برخوردار می باشد که در مدت کوتاه 5 ساله اخیر، این ساخت و سازها چهره دیگری به این منطقه داده اند. 

 

این محله از شمال به خیابان جمهوری حد فاصل بین سه راه خرم آباد تا انتقال خون، از جنوب به خیابان کمربندی بزرگ (لوله گاز)، از غرب به خیابان خرم آباد و از شرق به محله پسکلایه بزرگ محدود میشود. از زبان خیلی از قدیمی ها شنیده بودیم که محدوده شمالی این منطقه که به سبزه میدان وصل میشه یه موقعی جز محدوده این محله حساب میشده که با رشد جمعیت این منطقه و ساخت مسجد سبزه میدان از این منطقه جدا شده و یک محله مستقل میشه.  

 

در قدیم و موقعی که این محله جمعیت 7 خانواری داشته و فاقد مسجد بوده مراسم سوگواری هر سال در منزل یکی از اهالی که فضای بزرگتری برای پذیرایی از عزاداران داشته برگذار میشده و هر سال یکی از اهالی میزبان و بانی این امر خیر می شد. سال ها این روال ادامه داشت تا اینکه چند تا از ریش سفید های محل جلو میافتند و منطقه ای رو برای ساخت مسجد در نظر میگیرن و شروع به ساخت مسجد میکنند که خیلی از این بزرگواران امروز در بین ما نیستند و جا داره برای شادی روح همشون صلواتی بفرستیم و ازشون یادی کنیم. روحشون شاد باشه. 

 

ساخت این مسجد هم بدون درد سر نبوده و شهرداری وقت با اقدام بدون مجوز اهالی برای ساخت و اینکه این منطقه قبرستان بوده اعلام شکایت میکنه و چند تن از این عزیزان رو به بازداشتگاه می فرسته اما اهالی این محل که اصرار به ساخت این مکان مقدس داشتن عقب نشینی نمی کنند و با ارائه خط موقوف نامه زمین مسجد توسط کد خدای محله و جمعی از ریش سفیدای محل این قائله رو ختم به خیر می کنند و کسانی رو که بانی این امر خیر بودند و در بازداشتگاه بودند رو آزاد می کنند. مسجد با کمک تمام اهالی و خیرین ساخته میشه و اسم مبارک آقا صاحب الزمان (عج ) براش انتخاب می کنند. سالها در این مسجد اهالی محل مراسم عزاداری آقا سید الشهدا (ع) رو برگزار می کردند و در طی این سال ها هم روز بروز به جمعیت محل اضافه می شد.  

 

در سال 1374 با توجه به اشتیاق جوانان منطقه برای برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان هیئت جوانان عزادار حضرت ابوالفضل العباس (ع) تاسیس شد و با شکل خاص دیگری شروع به برپایی مراسم دهه عاشورا و مناسبت های مذهبی کرد که به نوبه خودش تاثیر زیادی در تصویرسازی و زنده کردن این حماسه بزرگ داشت. جوانان این منطقه با الهام گرفتن از سبک های قدیم برگزاری مراسم عزاداری در این منطقه که به ساخت شبیه و حمل اونها می پرداختند شروع به ساخت کجاوه های حضرت علی اصغر (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) کردند که تصویر زیبایی از عاشورا و کربلا رو برای بیینده زنده و تداعی می کنه و در طول این سالها نیز از طرح های ابداعی جدید و زیبایی استفاده کرده اند که به جای خودش واقعا ارزشمند بوده و مورد لطف و توجه همگان قرار گفته است. 

 

مسجد قدیمی این محله که حالا یک محله 700 خانواری هست در سال 84 با پا درمیانی جمعی از خادمین هیئت عزاداری و هیئت امنا تخریب و با مساحت 600 مترمربع بازسازی شد که امیدواریم علاوه بر پاسخگویی جمعیت رو به رشد این محله ، کانون فرهنگی و رشد مناسبی برای جوانان این محل باشه. جا داره از همه کسانی که در ساخت این مسجد کمک مالی کردند و میدان دار خدمت به خانه خدا در طول این چند سال بودند تشکر و قدردانی شود.

 

جزاکم الله خیرا
در پناه حقاعلانات خيريهپربازديدترين مطالب

زيارت اماکن مذهبي


پخش زنده حرم